W sklepie internetowym Fiskeri oferujemy niezwykle skuteczne zanęty na płoć. Ryby te należą do jednego z najpopularniejszych gatunków polskich łowisk. Płocie przeważnie są celem wędkarzy wyczynowych, ze względu na liczne występowanie w zbiornikach wodnych na terenie całej Polski.

Zanęta na płocie dostępne w naszej ofercie:

Zapoznaj się z zanętami na płocie dostępnymi w naszej ofercie.

W razie potrzeby służymy pomocą w doborze odpowiedniego rozwiązania zanętowego – bezpłatna konsultacja.

Zanęta na płoć - wybierz z oferty

1kg

2kg

Zanęty Fiskeri - sprawdź również:

Nęcenie płoci

Złowienie dużej sztuki jest sporym wyzwaniem, na całe szczęście  z rozwiązaniem przychodzą zanęty na płoć od Fiskeri. Ryby te choć są niezwykle waleczne, nie osiągają imponujących rozmiarów.Rekord Polski wynosi 2,2 kg jednakże okaz ten został złowiony w roku 1963, a płocie, które osiągają około 0,5 kg i są  łowione obecnie uznaje się za prawdziwe okazy. Łowienie osobników o takich rozmiarach wymaga doświadczenia i nie lada wprawy. Płocie to ryby spokojnego żeru i ciężko zachęcić je do pobrania przynęty. Czynnikiem zwiększającym nasze szanse na złowienie medalowego okazu są zanęty na płoć, które w naszym sklepie oferowane są w różnych wariantach aromatycznych. Różnorodność dla nas jako dla producenta jest niezwykle ważna, gdyż zdajemy sobie sprawę, iż każde łowisko posiada inną specyfikę, a co za tym idzie ryby mogą posiadać odmienne upodobania. Różnorodność oraz współpraca z profesjonalistami podczas tworzenia zanęt sprawia, iż Fiskeri staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku wędkarskim. Za główny cel stawiamy sobie przede wszystkim tworzenie skutecznych mieszanek zanętowych, dzięki którym nasi klienci będą uzyskiwać coraz to lepsze wyniki. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż z dumą możemy przedstawiać swoją ofertę zanęt na płoć jak i również innych gatunków ryb, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Jaką zanętę na płoć wybrać, aby odnieść sukces?

Płoć czyli z łaciny Rutilus rutilus to jeden z najliczniejszych gatunków ryb pływających w polskich wodach. Chyba każdy nawet początkujący wędkarz ma w swoim wędkarskim portfolio złowioną, co najmniej jedną płoć. Większość młodych adeptów zaczyna swoją przygodę z wędkowaniem od metody spławikowej. To właśnie ona jest najskuteczniejszą metodą połowu płoci. Najczęściej, chcąc poławiać płocie uzbrajamy się w wędkę spławikową, może to być bolonka, matchówka czy też bat lub tyczka. Typów wędzisk mamy naprawdę sporo, a dobór zależy od naszych upodobań. Płoć nie jest raczej gatunkiem chimerycznym, nie ma również wysublimowanego gustu kulinarnego. Nie znaczy to jednak, że na haczyk możemy założyć wszystko, a zanęta na płoć nie jest nam w ogóle potrzebna. Płoć bardzo często przemieszcza się w sporych ławicach, dlatego też często jest ona celem numer jeden wędkarzy wyczynowych. Ze względu na ważność tej  ryby, eksperymentują oni ciągle w celu dobrania zanęty na płoć, która będzie najskuteczniejsza na danym łowisku. Niestety niemożliwe jest, aby zanęta na płoć w jednej wersji zapachowej skutecznie działała na każdym zbiorniku wodnym. Sprawia to, że producenci tworzą zanęty na płoć o wielu wersjach aromatycznych oraz o zróżnicowanej ziarnistości (frakcji). Szeroka paleta wyboru pokarmu umożliwia wędkarzom testowanie nowości, a następnie wprowadzanie najlepszych zanęt na płoć  na arenę zawodniczą.

Jak używać zanęty na płoć, aby łowić medalowe okazy?

Większość ludzi z pewnością zdaje sobie sprawę, że płoć nie należy do ryb o monstrualnych rozmiarach. Jest ona raczej smukła i stosunkowo krótka w porównaniu do chociażby karpia, z którym tworzą jedną rodzinę. Oba gatunki należą do ryb karpiowatych. Rozbieżność jest naprawdę spora, gdyż rekord Polski dotyczący połowu karpia to 34,5 kg, natomiast płoć to jedyne 2,2 kg i 53 cm długości. Rekord został ustanowiony przez Tadeusza Szkaradka w roku 1963!!! Tak długi okres, przez który wynik ten nie został pobity jest nieco niepokojący i daje nieco możliwości spekulantom. Twierdzą oni bowiem, iż populacja ta zmaga się z regresem wzrostowym. Ciężko stwierdzić, czy zarzuty te są zasadne. Można jednak powołać się na naukę i coraz bardziej rozwinięte badania ichtiologiczne, dzięki którym zachowania ryb są rozumiane coraz lepiej, a to z kolei umożliwia coraz wyższy stopień dostosowania do preferencji zanętowych każdej z ryb, w tym płoci. Powyższe stwierdzenie należałoby podać ciągły rozwój technologiczny, czyli na przykład rozwinięte badania ichtiologiczne, które pomagają coraz lepiej rozumieć zachowania ryb, a tym samym  produkować coraz skuteczniejsze zanęty na płoć. Wiedza ta nabywana przez producentów zanęt wędkarskich pozwala tworzyć mieszanki, dzięki którym możliwe jest łowienie medalowych ryb, mimo mniejszej aniżeli przed laty populacji płoci. Zanim jednak nastawimy się na połów medalowych okazów, warto zapoznać się z normami wagowym ustalonymi przez miesięcznik Wiadomości Wędkarskie. Za rybę, której waga wynosi 0,7 kg otrzymamy medal brązowy, srebro da nam płoć o wadze co najmniej 0,9 kg, natomiast medal z najcenniejszego kruszcu zostanie nam przyznany za okaz ważący 1,1 kg. Ostatnim warunkiem, który należy spełnić, aby zostać uhonorowanym przez gazetę jest wypuszczenie ryby do wody. Czasopisma powiązane z wędkarstwem promują zasadę catch&release, w celu zwiększenia łowności polskich wód. Jako producent zanęt wędkarskich uważamy, iż jest to zasadne podejście do sprawy, gdyż bogaty rybostan będzie korzystny dla całego środowiska wędkarskiego. Złowić medalową płoć to sprawa naprawdę wyjątkowa, z pewnością płocie takich rozmiarów nie będą wpływały w nasze łowisko zbyt często. Dobrą metodą na zwiększenie powodzenia naszych zasiadek będzie dokładna analiza akwenu, w celu dobrania odpowiedniej zanęty na płoć.. Znalezienie perfekcyjnych rozwiązań na pewno zajmie nam sporo czasu, ale satysfakcja będzie gwarantowana. Należy nadmienić, iż oprócz dobrania odpowiedniej do łowiska zanęty na płoć powinniśmy pamiętać również o takich pojęciach jak: częstotliwość nęcenia, ilość wrzucanej do wody zanęty, czy też wybór odpowiedniego do pory roku aromatu zanęty na płoć. Te i inne kwestie zostały omówione w następnym akapicie.

Zanęta na płoć - jaki smak oraz barwę wybrać?

Odnośnie zanęty na płoć tajemnicą nie powinno być, iż niezależnie od koloru oraz smaku zanęty kluczowy wpływ na sukces połowu ma odpowiednie rozrobienie rybiej karmy. Powinniśmy zadbać o jej konsystencję, dodając do niej wody z akwenu, na którym poławiamy. Pomocne w poprawieniu pracy zanęty przetarcie mieszanki zanętowej przez sito wędkarskie. Łowiąc na wodach płynących o dość szybkim nurcie powinniśmy rozrobić zanętę z gliną wiążąca, która sprawi, iż będziemy mogli nęcić punktowo, a prąd wodny nie przeniesie naszej zanęty w niepożądane miejsce.

Kiedy zadbamy już o podstawy wędkarskiego rzemiosła i wdrożymy zanętowe ABC możemy wziąć się za konkrety. Jeżeli myśleliście, że uzyskacie jednoznaczną odpowiedź na to jaka ilość zanęty na płoć wrzucona do wody będzie odpowiednia, aby łowić dużych rozmiarów płocie, to niestety jesteście w błędzie. Dlaczego tak? Powodów jest wiele, ale najważniejszy z nich dotyczy różnorodności akwenów. Na jednym sukces zapewni nam regularne nęcenie i tak zwane wypracowywanie ryby. Czyli podsypywanie zanętą miejsca przez okres na przykład dwóch tygodni. Na innych zbiornikach zaś możemy uzyskać lepsze wyniki, bez uprzedniego przygotowania miejsca łowienia, czyli zaczynając podsypywanie łowiska w momencie pojawienia się nad wodą. Może się również zdarzyć tak, że nęcenie okaże się zbędne, gdyż na łowisku dominuje drobnica w postaci ławic małych leszczy lub uklei czy też krąpi. Wtedy zanęta ta skusi do żerowania okazy najmniejsze, a te większe, nieco bardziej doświadczone, które nie lubią tłoku, odpłyną z nęconego przez nas miejsca, tym samym, niwelując niwecząc nasze szanse na powodzenie. Bezwzględnie na to, co dzieje się nad wodą, zawsze powinniśmy czujni oraz uważni. Kluczowymi cechami są również cierpliwość, wytrwałość, wyciąganie wniosków oraz dużo, ale to bardzo dużo pokory. Te czynniki plus umiejętność zdobywania wiedzy od miejscowych wędkarzy z pewnością pomoże nam osiągnąć sukces nieco szybciej. Powinien to być swoistego rodzaju katalizator. Najodpowiedniejszą taktyką jest regularne nęcenie przy użyciu wybranej przez nas zanęty na płoć, trwające kilka dni i zaprzestanie sypania do wody pokarmu w przeddzień łowienia. Ryby przyzwyczajone do regularnego dokarmiania z pewnością pojawią się na łowisku, powinny one żerować aktywniej niż zwykle w związku z jednodniową przerwą w nęceniu. Chcąc łowić większe ryby warto również uzbroić się w zanętę na płoć o nieco grubszej frakcji. Zapewni nam to eliminację drobnicy, która nie będzie pobrać pokarmu o takiej dużej średnicy.Co do barwy, powinna być ona spójna z kolorem dna, nie powinna kontrastować, żeby nie wzbudzać podejrzeń wśród ryb, które niechętnie reagują na podejrzane rzeczy znajdujące się na łowisku. Smak zanęty na płoć również będzie zależny od łowiska, pory roku, a czasem nawet od dnia. Przyjęło się jednak, iż płocie gustują w intensywnych zapachach ziołowych, takich jak anyż, cynamon czy też słodkich wanilia. Z kolei w okresach chłodnych oraz zimą, gdy temperatura wody spada poniżej 10°C znakomicie sprawdzają się aromaty zwierzęce, takie jak ochotka.

Zanęta na płoć wybrana, kompletujemy więc zestaw i wędkujemy…

Płoć najczęściej poławiana jest metodą spławikową. Zatem jako pewnik możemy przyjąć, iż do naszego zestawu musimy zakupić spławik, powinien on charakteryzować się wypornością do 2,5 grama. W celu odpowiedniego wyważenia naszego zestawu powinniśmy zaopatrzyć się także w precyzyjne ciężarki, bowiem zestaw płociowy cechuje się bardzo dużą czułością oraz delikatnością. Dopełnieniem zestawu będzie wędzisko typu bolonka, matchówka, bat lub tyczka. W przypadku zakupu bolonki lub matchówki będziemy musieli zaopatrzyć się w niewielki, lekki kołowrotek, na który nawiniemy miękką żyłkę o grubości 0,12-0,18 mm. Zestaw zakończony powinien być przyponem o grubości 0,1 do 0,12 mm i haczykiem o rozmiarze 12-18, w zależności od rodzaju używanej przynęty. Pamiętajmy jednak, że wpływ na nasz sukces w poławianiu płoci, może mieć zarówno dobór odpowiedniej przynęty oraz stosowanie poprawnej praktyki nęcenia i odpowiednie dobranie zanęty na płoć. Przy organizowaniu płociowej zasiadki, pamiętajmy, że jest to ryba „wszędobylska oraz ciekawska” Występuje praktycznie w każdej strefie zbiornika wodnego a włączając w to jej stosunkowo małą płochliwość, czyni z niej gatunek, „przyjemny” w poławianiu, od którego wielu nawet początkujących adeptów wędkarstwa zaczynało swoją przygodę.