W sklepie internetowym Fiskeri oferujemy najlepsze zanęty na leszcza o wysokiej skuteczności połowu. Ryby te należą do jednego z najpopularniejszych gatunków polskich łowisk, jednak złowienie dużej sztuki nie należy do najłatwiejszych. Na całe szczęście rozwiązanie zwiększające nasze szanse przynoszą nam zanęty na leszcza od Fiskeri. Leszcz w polskich wodach osiąga ponad 7 kilogramów, jednak przeciętne okazy łowione przez wędkarzy osiągają średnio około kilograma.

Zanęty na leszcza dostępne w naszej ofercie:

Zapoznaj się z zanętami na leszcza dostępnymi w naszej ofercie.

W razie potrzeby służymy pomocą w doborze odpowiedniego rozwiązania zanętowego – bezpłatna konsultacja.

Zanęty leszczowe - wybierz z oferty

1kg

2kg

7kg

Zanęty Fiskeri - sprawdź również:

Zanęty na grube leszcze

Skuteczny połów osobników o takich rozmiarach wymaga doświadczenia i nie lada umiejętności. Sporym wyczynem jest prawidłowe zlokalizowanie występowania tych ryb w akwenie i  zachęcenie leszcza do pobrania przynęty. Wynika to z faktu, iż leszcze należą do ryb, które „wędrują” w ławicach po zbiorniku i pływają w zasadzie po zbliżonych trasach, odwiedzając dane miejscówki o podobnych porach. Zatem największe wyzwanie w skutecznym połowie tego gatunku stanowi prawidłowe określenie miejsca, w którym pojawiają się w danej porze leszcze oraz zatrzymanie tych ryb w tym miejscu.  Możemy także „zaciągnąć” leszcze na przygotowane wcześniej łowisko, aczkolwiek działanie takie wymaga od łowiącego poświęcenia więcej czasu. Złowienie okazów o medalowych rozmiarach  to niezwykle trudna sprawa, gdyż gatunek ten odznacza się ostrożnością.

Czynnikiem zwiększającym skuteczność połowu są zanęty na leszcza, które w naszym sklepie z zanętami na ryby oferowane są w różnych wariantach aromatycznych, barwnych i frakcyjnych .Różnorodność dla nas jako dla producenta jest niezwykle ważna, gdyż zdajemy sobie sprawę, iż każde łowisko posiada inną specyfikację, a co za tym idzie ryby mogą posiadać odmienne upodobania. Różnorodność oraz współpraca z profesjonalistami podczas tworzenia zanęt sprawia, iż Fiskeri staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku wędkarskim. Za główny cel stawiamy sobie przede wszystkim tworzenie skutecznych mieszanek zanętowych, dzięki którym nasi klienci będą uzyskiwać coraz to lepsze wyniki. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż z dumą możemy przedstawiać swoją szeroką ofertę zanęt na leszcza jak i również innych gatunków ryb, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Zanęty na leszcza - czy skutecznie zwiększają wyniki?

Leszcze to ryby, które licznie występują w polskich zbiornikach wodnych. Możemy je spotkać zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Nie są to wybitnie silne ryby, ale ich płaska, a zarazem szeroka budowa może nam przysporzyć emocji podczas holu, w szczególności, gdy ustawią się na „sztorc”. Być może leszcze nie są tak pożądanym gatunkiem do poławiania jak na przykład karpie czy też liny, ale z pewnością mają wielu zwolenników zarówno pośród spławikowców czy też fanatyków feedera, czyli łowienia gruntowego na drgającą szczytówkę. Generalnie charakterystyka bytowania tej ryby, wskazuje na fakt, że występuje ona w przydennych strefach zbiorników i tam należy szukać okazów tego gatunku.

Jaką zanętę na leszcza wybrać, aby zwiększyć efektywność?

Leszcze to gatunek ryb, które nie mają sprecyzowanych preferencji przynętowych. Zatem możemy łowić je na przynęty mięsne takie jak robaki, rosówki, kawałki ślimaków czy larwy ochotki. Sprawdzonymi  nie mięsnymi przynętami, na które łowimy leszcze są ziarna kukurydzy oraz coraz popularniejsze na rynku kulki proteinowe raz dumbelsy. Dobre efekty w połowach tej ryby pomogą nam także uzyskać gotowane makarony, pęczak i pszenica. Jeżeli chodzi o dobieranie przynęt to najlepiej być bogato wyposażonym i testować różne kombinacje już podczas łowienia. Powinniśmy tutaj zastosować metodę prób i błędów, która doprowadzi nas do odkrycia ulubionej przynęty leszcza na naszym łowisku. W odniesieniu do smaków zanęt na leszcza to tutaj najczęściej spotkamy się z dość intensywnymi zapachami, które zawierają dużą ilość przypraw. Jednym z topowych aromatów skutecznych przez cały sezon, związanych z łowieniem Abramis Brama jest piernik. Leszczowym wyprawom często towarzyszą także takie przyprawy jak kminek czy czosnek, które swoim silnym aromatem przyciągają większych przedstawicieli z gatunku leszczowatych na łowisko. W chłodniejszych wodach znakomicie sprawdzają się aromaty zwierzęce (ochotka, ikra, ryba), w okresach letnich na wyposażeniu wędkarzy nie może zabraknąć słodkich intensywnych aromatów, takich jak karmel, wanilia czy też słodkie aromaty owocowe. 

Dobierając zanętę na leszcza, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest on rybą żerującą przy dnie, i to bardzo często na dużych głębokościach. Stąd też, stosowana zanęta powinna być ciężka i pracująca przy dnie, po to aby nie przyciągać niechcianych gatunków ryb, bytujących w wyższych strefach łowiska. Dobierając kolor zanęty należy sugerować się kolorem dna łowiska, tak aby zanęta nie kontrastowała z podłożem, na którym jest umieszczana. Istotną sprawą jest także kwestia związana z „bogatością” zanęty. Powiedzenie : „Duży leszcz lubi sobie zjeść” bardzo trafnie określa usposobienie tego gatunku, tak więc stosowane zanęty do połowu tej ryby, powinny mieć bogaty skład. Nie należy także oszczędzać przy zanęcaniu tej ryby, zwłaszcza przy wstępnym nęceniu podczas przygotowywania łowiska. Leszcze przemieszczają się stadami, więc podawana zanęta powinna być w większej ilości.

Leszczowe rekordy

Populacja leszcza w Polsce ma się dobrze i można go złowić teoretycznie w  każdym zbiorniku wodnym na obszarze naszego kraju. Są to ryby o wysokorozwiniętej zdolności do adaptacji, dzięki czemu świetnie radzą sobie zarówno w środowisku o spokojnym nurcie, jak i w środowisku rzecznym. Gatunek ten możemy również spotkać w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Jeżeli uda nam się złowić morskiego leszcza, z pewnością będzie to dla nas jedno z najlepszych wędkarskich przeżyć, gdyż ryba ta będzie sporych rozmiarów, a walka przysporzy nam mnóstwo emocji i odbierze trochę sił witalnych. Wiemy już gdzie możemy natrafić na ten gatunek, zatem dowiedzmy się jeszcze, za jakie okazy zostaniemy udekorowani medalem oraz trafimy na zaszczytne miejsce w miesięczniku Wiadomości Wędkarskie. Zacznijmy od wyróżnienia najbardziej prestiżowego, czyli od rekordu Polski, który wynosi 7,41 kg oraz 73 cm. Rekord ten dzierży pan Damian Kurs, a zbiornikiem, z którego został wyłowiony ten leszcz jest jezioro Płęsno nieopodal Chojnic. Jak twierdził łowca, sukces zapewniło mu regularne dwutygodniowe nęcenie zanętą na leszcza. Jeżeli chodzi jednak o normy medalowe w kategorii leszczowej to zapewnią je nam okazy o wadze kolejno 2, 3 i 4 kilogramów. Bez systematycznego nęcenia ciężko będzie nam jednak o ryby takich gabarytów, niemniej jednak zanęta na leszcza o odpowiednim aromacie od sprawdzonego producenta z pewnością zwiększy  nasze szanse. Rekord Polski dotyczący leszcza osiągnięty został 15 października, zatem w porze jesiennej. Świadczy to, iż możliwość na złowienie medalowej ryby tego gatunku mamy właściwie przez cały rok.

Zanęta na leszcza oraz dobre miejsce receptą na sukces

Wszyscy bardziej zaawansowani wędkarze wiedzą, że nawet najlepsza zanęta na leszcza nie zagwarantuje nam medalowych okazów, aczkolwiek zwiększy na nie szanse. Istotnym czynnikiem jest znalezienie odpowiedniego leszczowego miejsca. Najlepiej dokonać tych poszukiwań, pływając łodzią po całym akwenie wodnym i sondując dno jeziora. Topowe miejsce leszczowe powinno być głębokie, w takich miejscach leszcze czują się dużo pewniej, a ich brania są znacznie bardziej zdecydowane, a tego przecież oczekujemy. Jednak to nie koniec naszych zmagań, mimo tego, że leszcz najintensywniej żeruje w miesiącach o wysokiej średniej temperaturze, czyli od maja do września, pewną trudność w poławianiu może sprawić nam to, iż leszcze zwiększają swoją aktywność w porach nocnych. Zatem nieuniknionymi warunkami, które musimy zapewnić, aby nasza szansa na  spotkanie z medalową rybą zwiększyła się, są wędkowanie nocą oraz regularne używanie tej samej zanęty na leszcza, w miejscu, które sobie upatrzyliśmy. Jeśli połączymy wszystkie powyżej wymienione zasady w całość i wprowadzimy je w życie oraz będziemy stosowali je regularnie z pewnością odniesiemy sukces. Pamiętajmy jednak o uzbrojeniu się w cierpliwość oraz testowaniu coraz to nowych zanęt i przynęt na leszcza i sprawdzaniu jak leszcze reagują na nie w danym łowisku. Na koniec informacja dla osób, które będą chciały zabrać leszcza z łowiska do domu w celu skonsumowania go. Jeżeli chcecie to zrobić, możecie tego dokonać bez żadnych ograniczeń, gdyż ze względu na bogaty rybostan tego gatunku we wodach na terenie naszego kraju Polski Związek Wędkarski nie zdecydował się na wprowadzenie jakichkolwiek limitów połowu.