W dzisiejszych czasach dominacji methody, łowienie karpi na feeder klasyczny zeszło nieco na plan dalszy. Skuteczność methody jest oczywiście bezdyskusyjna, ale przy odpowiednim przygotowaniu możemy równie dobrze połowić cyprinusów na feeder z klasycznym koszyczkiem. Ważne jest odpowiednie przygotowanie zanęty i sprzętu. Od czego warto zacząć?!
Sprawdź również: zanęty wędkarskie
Feeder na karpia – wybór miejsca
Po wytypowaniu miejsca, do którego najlepiej użyć feederowego gruntomierza lub oliwki warto zanęcić łowisko wstępnie. Gruntowanie pozwoli wytypować najlepsze miejsce, sprawdzić zaczepy dna oraz jego strukturę. Szukajcie twardych, płytszych blatów w okolicach trzcin lub wysp. Bardzo dobre będą płytkie, spokojniejsze zatoki z grążeliskami . Do wstępnego nęcenia warto sięgnąć po wędkę do nęcenia i zanęcić łowisko podajnikiem typu „szklanka”. Nęcenie karpi nie jest skomplikowane. Do dużego koszyka wsypujemy nasiona, groch, kukurydzę i robactwo. Podajnik czopujemy zanętą i podajemy w łowisko na zaklipowaną odległość. Na wstęp warto podać 8 a czasem nawet 10-12 takich szklanek. Latem karpie mają spory apetyt i na pewno jeśli stół nie będzie zastawiony syto, odpuszczą takie miejsce lub przypłyną do niego tylko na chwilę.
Podczas łowienia feederem po tak obfitym nęceniu, do koszyczka niedużej wielkości daję czystą spożywkę lub spożywkę ze zblendowaną kukurydzą. Staram się dostarczać rybom bodziec smakowo- zapachowy i ruchem zanęty wabić je w łowisko. Oczywiście należy pamiętać, że do podwodnej stołówki przypłyną także ryby mniejsze. np: wzdręgi, karasie czy liny, które na pewno ochoczo będą pobierać zaległy na dnie pokarm. Jeśli w trakcie wędkowania łowicie z nęconego miejsca inny białoryb, pamiętajcie o donęcaniu raz na jakiś czas grubszym, treściwszym towarem, np. zanętą z 8mm pelletem lub kukurydzą.
Zestaw feederowy na karpia
Jeśli chodzi o zestaw, do łowienia karpi używam feederów 3,3- 3,6 metra, które uzbrajam w kołowrotki wielkości 4000 -5000 z żyłką rzędu 0,20-0,22. Brania karpi są mocne, pewne i bardzo widoczne dlatego odpuszczam plecionkę. Buduję standardowy zestaw ze skrętką, do której mocuję dość krótki 35-40 cm przypon z żyłki 0,14-0,16mm i haczykiem wielkości 10-12. Duży haczyk pozwala eliminować brania drobnicy i pewnie trzyma selektywną przynętę np. dwa ziarna grochu lub kukurydzy.
Zanęta na karpia
Nęcenie karpi
Zanęta jakiej używam do nęcenia karpi do najczęściej waniliowa, jasna mieszanka. Często sięgam po żółtą, waniliową zanętę competition Fiskeri lub dedykowaną zanętę karpiową Fiskeri specjal o przyjemnym słodkim aromacie. W niektórych przypadkach warto sięgnąć po zanętę czosnkową lub o smaku miodowym. Mieszankę warto nawilżyć także miodową lub waniliową melasą, dodać biszkopt lub słodzik. Nie bójcie się, że przesłodzicie zanętę. W okresie letnim, karpie żerują znakomicie, więc tylko konkretna, dobrze doprawiona zanęta pozwoli osiągnąć satysfakcjonujące wyniki.
Tekst i foto: Marcin Cieślak